Ekspozycja muzealna, Warszawa ul. Świętojerska 12

soboty i niedziele g. 15–18
grupy na telefon: 502 421 944

Armenian exhibition, Warsaw Świętojerska 12

Saturdays and Sundays 3–6 p.m.
groups – +48 502 421 944

Թանգարանային ցուցադրությունշ

շաբաթ և կիրակի օրերին՝ 15–18
այցելությունների համար
զանգահարել +48 502 421 944

SKARBNICA POLSKICH ORMIAN

UWAGA! na życzenie naszych gości zmieniliśmy godziny otwarcia wystawy! Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji muzealnej SKARBNICA POLSKICH ORMIAN w każdą sobotę i niedzielę od 15:00 do 18:00, przy ulicy Świętojerskiej 12. Grupy powyżej 5 osób w dowolnych terminach...

FUNDACJA KULTURY i DZIEDZICTWA ORMIAN POLSKICH w kwietniu tego roku, obchodzi siedemnastą rocznicę powołania do działania przez ówczesnego ordynariusz katolików obrządku ormiańskiego w Polsce J.E. ks. kardynała Józefa Glempa. Od 17 lat sprawujemy pieczę nad spuścizną...

Kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich – 2024

Drodzy Czytelnicy! Na rok 2024 przygotowaliśmy kalendarz prezentujący kolejne portrety polskich Ormian   Autorem tekstów jest profesor Andrzej A. Zięba, autorką szaty graficznej Elżbieta Łysakowska, nad jakością tekstów polskich czuwała Lidia Molak, tłumaczenia...

Ormiańskie pochówki na warszawskich Powązkach

Chcemy przypomnieć Państwu, że w naszym Archiwum Polskich Ormian znajduje się specjalne okno Cmentarz_Powązki w którym mamy możliwość odnalezienia miejsc pochówku Ormian na warszawskich Powązkach. Znajdziecie tam Państwo lokalizację na planie cmentarza, fotografię...

GALERIE ZDJĘĆ

NASZE PUBLIKACJE

Symeon Polski (Simeon Lehacy), Zapiski podróżne, w tłumaczeniu z języka ormiańskiego i opracowaniu Hripsime Mamikonyan.

Tom 4. Pomniki dziejowe Ormian polskich

Symeon Lehacy – urodzony ok. 1584 r. w Zamościu w rodzinie ormiańskiej, przybyłej do Polski z Kaffy na Krymie. Kopista ksiąg, śpiewak kościelny, kleryk, podróżnik, nauczyciel, literat. W wieku lat 24 wyruszył w pielgrzymkę do miejsc świętych chrześcijaństwa. Podróż trwała 12 lat.

Hripsime Mamikonyan – tłumaczka Notatek – w streszczeniu m. in. pisze tak: Podstawowego materiału biograficznego dostarcza jego główne dzieło – Zapiski podróżne. Zawarł w nim swoją autobiografię i cenne informacje na temat krajów, które zwiedził. Warto podkreślić fakt, że autor w sposób szczególny interesował się Ormianami i szczegółowo opisywał ich życie. Zazwyczaj podawał konkretną liczbę ormiańskich domów we wszystkich miejscach, gdzie był. Symeon pragnął przysporzyć rozrywki czytelnikom zainteresowanym odległymi krajami. Jednak podstawowym jego celem było dostarczenie informacji tym, którzy, tak jak on, będą podróżować po świecie. Zamierzał stworzyć poradnik dla ormiańskich pielgrzymów po miejscach świętych. Jest to jedno z nielicznych dzieł w serii literatury pielgrzymkowej napisanych z perspektywy człowieka Wschodu.

Rozmowa z Hripsime Mamikonyan, którą przeprowadził Andrzej Gliński ukazała się 53 numerze Awedisu https://ormianie.pl/files/53_Awedis.pdf pod tytułem Marco Polo z Zamościa.

Wydawcą jest Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie oraz Księgarnia Akademicka w Krakowie.
Publikacje do nabycia w:
Księgarni Akademickiej w Krakowie https://akademicka.com.pl/

W planie jest jeszcze: tom 5 – Podróż do Polski i innych krajów, w których żyją wygnańcy z miasta Ani autorstwa Minasa Bżyszkianca oraz tom 6 – Nowy Aliszan.

Opis projektu, autorstwa Moniki Agopsowicz, jest opublikowany w 5 numerze czasopisma Lehahayer (2018), s. 291.

 

 

 

Zapisy sądu duchownego Ormian miasta Lwowa za lata 1564-1608 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Edwarda Tryjarskiego

Z serii "Pomniki dziejowe Ormian polskich". Tom 1

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

 

 

 

 

 

Kalendarz 2023. Lwowski Ewangeliarz ze Skewry

Kalendarz 2023 – Lwowski Ewangeliarz ze Skewry
Jak co roku, od roku 2009, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wydała Kalendarz na 2023 rok, zatytułowany „Lwowski Ewangeliarz ze Skewry”. To już piętnasta, tym razem trójjęzyczna edycja, popularyzująca wiedzę o Ormianach i ich historii. I tak w roku 2023, każdy miesiąc ilustruje jedna z kart Ewangeliarza, którego kopistą i iluminatorem był niejaki Grigor. O Ewangeliarzu opowiada prof. Krzysztof Stopka i prof. Małgorzata Smorąg-Rózycka. Tłumaczenia tekstów na język ormiański dokonał Hayk Hovhannisyan, a angielski – Marek Woźniczko. Koordynacja projektu należała do Marii Ohanowicz-Tarasiuk, a stroną graficzną Kalendarza, nieprzerwanie od początku, zajmuje się Elżbieta Łysakowska. Sfinansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Niestety nie uniknęliśmy omyłki, którą niniejszym, posypując sobie głowę popiołem, prostujemy: na stronie 13 w tytule sprawozdania z działalności FKiDOP jest napisane: w roku 2019, powinno być: w roku 2022.
Zespół Fundacji

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

Upamiętnienie rocznicy Ludobójstwa Ormian

Serdecznie zapraszam na Mszę św.
w obrządku ormiańskim
w niedzielę 21 kwietnia, godz. 11.00
w kaplicy MB ul. Łazienkowska 14.

* * *

Upamiętnimy rocznicę Ludobójstwa Ormian
(Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian
– przypada 24 IV)

* * *

Według zapowiedzi, ta Msza św. będzie
później retransmitowana w Polskim Radio.

* * *

Z pamięcią w modlitwie
ks. Józef Naumowicz

Skarbnica tętni życiem…

16. kwietnia obfitował w gości odwiedzających Skarbnicę Polskich Ormian. Popołudniu pojawiła się 2. wyjątkowa grupa, były to panie z różnych stron świata, poczynając od Japonii, poprzez Izrael, Holandię, Francję, Ukrainę po Kanadę. Oczywiście nie wymieniłam wszystkich krajów pochodzenia naszych gości. “Międzynarodowa Grupa Kobiet Warszawa”, to połączenie kobiet z całego świata, które aktualnie przebywają w Warszawie i łączą je różne związki z Polską. Ideą grupy jest poznawanie piękna Warszawy i Polski. Pomocą językową była pani Dorota, Polka, zamężna z Ormianinem.
Panie z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o historii Ormian w Królestwie Polskim, o późniejszych ich losach do końca II wojny światowej, bo do tego okresu odnosi się wystawa, stworzona z eksponatów naszego Archiwum. Było sporo pytań, dotyczących obrządku liturgicznego, pokazanych na wystawie tkanin czy historii portretów ksień benedyktynek ormiańskich. Były też pytania o współczesne postaci, nazwiska i liczebność Ormian w Polsce. Zapewniliśmy naszym gościom czas na odpoczynek w czasie którego panie, podobnie jak wcześniejsza grupa, obejrzały film Poloniki “Przebudzone spojrzenia” o twórcach i renowacji katedry ormiańskiej we Lwowie. Potem krążyła księga pamiątkowa w której uwieczniły swoje podpisy i kraje pochodzenia. Panie dziękowały za sporą porcję nieznanej im dotychczas wiedzy, obiecując powtórne odwiedziny z rodziną i znajomymi. Goście obdarowani zostali mapkami z planem spaceru po Starym i Nowym Mieście śladami Ormian w Warszawie, zapraszaliśmy na kolejne wydarzenia.

 mot, fot. Władysław Deńca

W Skarbnicy Polskich Ormian

Jakże miło było gościć dzisiaj, 16 kwietnia 2024 r., grupę ponad 20 osób z bardzo prężnie działającego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Gocław (FB UTW Gocław). Słuchacze UTW przyszli do Skarbnicy po spacerze po Starym Mieście śladami polskich Ormian prowadzonym przez przewodniczkę warszawską Ewę Bratosiewicz. W tym zimnym dniu goście najpierw rozgrzali się w naszej sali spotkań, oglądając film Instytutu Polonika pt. “Przebudzone spojrzenia” o twórcach i renowacji katedry ormiańskiej we Lwowie. Następnie wysłuchali opowieści o polskich Ormianach, oprowadzeni zostali po ekspozycji i – jak się wydaje zaciekawieni – zadawali pytania i dzielili się swoją wiedzą o Ormianach i Armenii.
Niektórzy skorzystali z drukowanych planów: ormiańskiej Starej Warszawy i ormiańskich Starych Powązek, z ulotek z minionych spotkań tematycznych i z “Awedisu”. Zaprosiliśmy na najbliższe msze św. ormiańskie, na otwarcie wystawy 11 maja i wszystkie następne spotkania i wystawy w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. mag, fot. UTW Gocław i mag

 

100 lecie urodzin Charlesa Aznavoura

W Armenii oficjalnie rozpoczęły się obchody 100. rocznicy urodzin Charlesa Aznavoura
Tydzień przed Wielkim Tygodniem i świętami Zmartwychwstania Pańskiego w rezydencji prezydenta Republiki Armenii odbyły się oficjalne uroczystości inaugurujące obchody 100-lecia urodzin Charlesa Aznavoura, światowej sławy piosenkarza pochodzenia ormiańskiego. Urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu, w rodzinie ormiańskich imigrantów.
Urzędnicy państwowi, członkowie rodziny Aznavoura i zaproszeni goście zgromadzili się w sali z plejadą wspaniałych gwiazd, które uświetniły rozpoczęcie roku Aznavoura. Przez cały ten czas będą się odbywać różne wydarzenia jubileuszowe. Oficjalną inauguracją było otwarcie wystawa w holu rezydencji prezydenckiej, której głównym eksponatem były stroje sceniczne Charlesa Aznavoura, w których śpiewał na największych scenach świata. Ubrania na wystawę dostarczyła fundacja „Aznavour”, której założycielem i prezesem jest najmłodszy syn Aznavoura, Mikołaj.
W wyniku współpracy z Fundacją „Aznavour”, jedna z najstarszych firm w Armenii, założona w 1887 roku erywańska fabryka koniaku „Ararat” przejęła rolę głównego sponsora obchodów setnej rocznicy urodzin Charlesa Aznavoura.

Ambasador Armenii u Metropolity Warszawskiego

12 kwietnia 2024 r. Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Aleksander Arzumanyan, złożył wizytę Metropolicie Warszawskiemu, Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi. Na spotkaniu omówiono wielowiekowe powiązania historyczne ormiańsko-polskie oraz rolę kościoła w jednoczeniu dwóch narodów. Poruszono kwestie związane ze współpracą między-kościelną, oraz aktualną sytuację Ormian siłą wysiedlonych z Górskiego Karabachu.

Elen Asatryan burmistrzem Glendale w stanie Kaliformia USA

Ormianka, Elen Asatryan, od 2022 zasiadała w radzie miasta, 2 kwietnia 2024, została wybrana na stanowisko burmistrza miasta Glendale w stanie Kalifornia USA. Jest pierwszą w mieście Amerykanką pochodzenia ormiańskiego, pierwszą imigrantką i najmłodszą kobietą, która pełni funkcję członka Rady i burmistrza.
Działaczka na rzecz praw obywatelskich, rzeczniczka społeczności i bizneswoman, wcześniej, przez ponad 11 lat, pełniła funkcję dyrektora wykonawczego Ormiańskiego Komitetu Narodowego Ameryki Glendale, a później Regionu Zachodniego tej organizacji obejmującego 19 stanów na zachód od Missisipi.
Przewodziła także inicjatywom i kampaniom mającym na celu przyjęcie programu nauczania o ludobójstwie Ormian w szkołach publicznych w Kalifornii i zasiadała w różnych zarządach i komisjach lokalnych, regionalnych i stanowych.
Jest absolwentką UCLA, gdzie studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w polityce amerykańskiej i stosunkach międzynarodowych.
Wyjechała z rodziną z Armenii po trzęsieniu ziemi jako 10 letnia dziewczynka.

Dzień Pamięci Ludobójstwa Ormian

Koło Naukowe Praw Człowieka i Kryzysów Humanitarnych przy Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Uniwersytetu Warszawskiego, serdecznie zaprasza do udziału w konferencji z okazji Dnia Pamięci Ludobójstwa Ormian
Konferencja odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024r. w godz. 16:30-18:45 w auli im. prof. Jana Baszkiewicza,
w kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28..

ODWOŁANE: Msze święte ormiańskie w parafii południowej

ODWOŁANE
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne
zaprasza na Mszę św. ormiańskokatolicką w sobotę 13 kwietnia 2024 r. o godzinie 16.00 w kościele pw. Świętego Mikołaja przy ul. Kopernika 9 w Krakowie, którą odprawi ks. prof. Józef Naumowicz, administrator ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela. Po Mszy św. – modlitwa przy chaczkarze obok kościoła. Liturgia będzie okazją do wspomnienia Dnia Pamięci o Ludobójstwie Ormian oraz modlitwy za Armenię i jej przyszłość, także za pośrednictwem męczenników ormiańskich „za wiarę i za ojczyznę”.
Dwie następne msze św. ks. Naumowicz odprawi w: Gliwicach (niedziela 14 kwietnia, godz. 11.00, kościół Trójcy Świętej, ul. Mikołowska 2) i we Wrocławiu (niedziela 14 kwietnia, godz. 16.00, kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1). Więcej na www.ordynariat.ormianie.pl

Ormiańskie Laski

Siostrę Miriam Isakowicz spotkaliśmy 18 stycznia 2024 r. w Radwanowicach na pogrzebie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jej siostrzeńca. Wkrótce potem w pięć osób odwiedziliśmy ją w Laskach i obiecaliśmy sobie ponowne spotkanie – z mszą św. ormiańską za jego duszę. I tak oto, w upalną sobotę, 7 kwietnia, ks. Józef Naumowicz przewodniczył mszy św. w kaplicy „domowej” ks. Władysława Korniłowicza (1884-1946), współpracownika bł. Matki Czackiej, współtwórcy i kierownika duchowego Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Celebrans wspomniał o ogromniej wartości modlitw za ks. Tadeusza i zwrócił uwagę na łaski, jakich dla nas, dla polskich Ormian i dla naszego obrządku może wypraszać u Boga zmarły.
O swoim życiu z humorem i swadą s. Miriam opowiadała nam w Domu Rekolekcyjnym. Na pytanie, jak odkryła w sobie powołanie dla służby niewidomym powiedziała: – Gdy na pierwszym roku studiów matematycznych w Krakowie należałam do „chórku” prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę, dołączyli do nas ładnie śpiewający niewidomi: Genia Pęcak i jej brat Janek. Na którymś spotkaniu ks. Wojtyła zdecydował: „Ty będziesz przyprowadzać na spotkania Genię”.
Kiedy s. Miriam odjechała do Radwanowic na grób ks. Tadeusza i do Krakowa na spotkanie z siostrzenicami, gościnne franciszkanki oprowadziły nas po izbie pamięci, a właściwie małym muzeum poświęconym bł. Matce Czackiej i po pobliskim leśnym cmentarzu, na którym pochowane są siostry i wiele znanych osób.
Na zdjęciu po mszy św. w Laskach s. Miriam stoi po prawej od ks. Józefa. Bardzo ciekawa rozmowa w s. Miriam z 2021 na stronie internetowej “Gościa Niedzielnego”.
Spotkanie w Laskach było okazją do tego, by podziękować ks. Józefowi Naumowiczowi za ósmy już rok jego wspaniałej, pełnej oddania posługi nam, polskim Ormianom, Ormianom-katolikom i złożyć mu życzenia wielu lat zdrowia i sił w jego wszystkich pracach. mag

Wirtualny Świat Polskich Ormian